- Exceptional clarity to enhance your beverage's visibility and appeal
- Made of crack-resistant PET plastic to reduce customer complaints
- Lid interchangeability to minimize storage required and increase efficiency
- Recyclable to show customers your commitment to preserving the environment
<
>
Solo Ultra Clear 12 oz Practical-Fill Cold Cups
12 fl oz - Clear - PETE Plastic - Cold Drink, Water, Juice, Soda - 50/Pack - 20 / Carton
Product Code: SCCTP12
Product Unit: CT1
12 Stock Available
Select Product Options:
Volume Capacity: 12 fl oz
Also Consider
Product Details
General Information
| Manufacturer | Dart Container Corporation |
| Manufacturer Part Number | TP12 |
| Manufacturer Website Address | http://www.dartcontainer.com |
| Brand Name | Solo |
| Product Line | Ultra Clear |
| Product Name | Ultra Clear 12 oz Practical-Fill Cold Cups |
| Marketing Information | Ultra Clear PET Cold Cups will enhance your visibility with their crystal clarity and print capability. Multiple cups fit one lid size to simplify your operation and reduce storage costs. Cups are made of recyclable PET plastic that will not crack or break. |
| Packaged Quantity | 20 / Carton |
| Product Type | Cup |
Product Information
| Quantity Per Container | 50/Pack |
| Volume Capacity | 12 fl oz |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Clear |
| Product Color | Clear |
| Product Material | PETE Plastic |
| Height | 4.2" |
| Diameter | 3.6" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Description
Also Consider
Alternative Products
-
Product Code: DXE5356CDCT116 Stock Available
-
Product Code: GJO10501Out of Stock
-
Product Code: GJO11251345 Stock Available
-
Product Code: GJO11251CT16 Stock Available
-
Product Code: GJO25250Out of Stock
-
Product Code: GJO25251Out of Stock
-
Product Code: RFPC20016233 Stock Available
-
Product Code: RFPC2163768 Stock Available
-
Product Code: RFPC21637CT15 Stock Available
-
Product Code: SCC316SI0041CT8 Stock Available