- Durable dual-sided and long-lasting with scrubbing power on one side and absorbent sponge on the other side
- Removes baked-on food from pots and pans
- Easy-to-hold shape allows you to clean hard-to-reach areas
- Ideal for use in offices, daycare centers, schools, hotels, restaurants and other commercial facilities
<
>
S.O.S All Surface Scrubber Sponges
5.3" Height x 3" Width x 0.9" Depth - 3 / Pack - Cellulose - Blue
Product Code: CLO91028
Product Unit: PK1
157 Stock Available
Also Consider
-
Product Code: AJMPP9GRA4118 Stock Available
-
Product Code: BICWOTAPP418364 Stock Available
-
Product Code: GJO30400178 Stock Available
-
Product Code: GJO3040142 Stock Available
-
Product Code: GJO30402236 Stock Available
-
Product Code: GJO996791375 Stock Available
-
Product Code: OEX85111101 Stock Available
-
Product Code: PGC329873209 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | The Clorox Company |
| Manufacturer Part Number | 91028 |
| Manufacturer Website Address | http://www.thecloroxcompany.com |
| Brand Name | S.O.S |
| Product Name | All Surface Scrubber Sponges |
| Marketing Information | S.O.S All Surface Scrubber Sponge is dual-sided for cleaning both heavily soiled and delicate surfaces. It's durable and long-lasting for everyday use with the scrubbing power on one side to cut through tough messes and a soft, absorbent cellulose sponge on the other to clean delicate surfaces including nonstick cookware, marble, ceramic and tile. The all-surface sponge features an easy-to-hold shape that allows you to clean hard-to-reach crevices faster and easier. This sponge is also dishwasher-safe so you can toss it in the top rack to conveniently sanitize. It is ideal for use in restaurants, cafeterias, hotels, breakrooms and other commercial facilities. Cleaning is quick and easy with S.O.S. |
| Packaged Quantity | 3 / Pack |
| Product Type | Scrub Sponge |
Product Information
| Application/Usage | Scrubbing |
| Features | Easy Grip |
Physical Characteristics
| Color Family | Blue |
| Product Color | Blue |
| Product Material | Cellulose |
| Height | 5.3" |
| Width | 3" |
| Depth | 0.9" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Description
5.3" Height x 3" Width x 0.9" Depth - 3 / Pack - Cellulose - Blue
Also Consider
Alternative Products
-
Product Code: CLO91017CT9 Stock Available
-
Product Code: CLO91028CT18 Stock Available
-
Product Code: GJO18389123 Stock Available
-
Product Code: IMP7130P22 Stock Available
-
Product Code: IMP7130PCTOut of Stock
-
Product Code: MMM203064116 Stock Available
-
Product Code: MMM426227 Stock Available
-
Product Code: MMM4295128 Stock Available
-
Product Code: MMM5295122 Stock Available
-
Product Code: MMMHD3449 Stock Available