‹ Prev
Next ›
Alliance Rubber Rubber Bands
Size: #33 - 3.5" Length x 0.1" Width - Latex-free, Stretchable - Orange - 720 / Box
467 Stock Available
- Latex-free for protection against latex allergy reactions
- Made from synthetic rubber; can be sterilized for medical use
- Bright orange color for easy identification
- Reliable, soft stretch to help prevent Carpal Tunnel Syndrome (CTS)
- Made in USA using globally sourced materials
Product Details
General Information
| Manufacturer | Alliance Rubber Company |
| Manufacturer Part Number | 37336 |
| Manufacturer Website Address | http://www.rubberband.com |
| Brand Name | Alliance Rubber |
| Product Name | Rubber Bands |
| Marketing Information | Rubber bands are recommended for home, school, workplace and medical facilities. Protection against latex allergy reactions has never been easier. These nonlatex rubber bands are made from synthetic rubber, making it a solution for those affected by latex allergy reactions. Premium synthetic rubber delivers high quality and consistency. Rubber bands provide exceptional hold for medical facilities and can be sterilized using autoclaves and irradiation. Bright orange color allows easy identification. |
| Packaged Quantity | 720 / Box |
| Product Type | Rubber Band |
Product Information
| Size Standard | #33 |
| Pack Weight | 1 lb |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Orange |
| Product Color | Orange |
| Width | 0.1" |
| Length | 3.5" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Description
Alliance Rubber Rubber Bands
From the Manufacturer
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: BSN2534630 Stock Available
-
Product Code: CLO1594914060 Stock Available
-
Product Code: CLO302083353 Stock Available
-
Product Code: CLO704271926 Stock Available
-
Product Code: DURPC1500BKD747 Stock Available
-
Product Code: DURPC2400BKD413 Stock Available
-
Product Code: GJO211202709 Stock Available
-
Product Code: GJO222001113 Stock Available
-
Product Code: OEX851101175 Stock Available
Alternative Products
Additional Documentation
Reviews
Also Consider
-
Product Code: BSN2534630 Stock Available
-
Product Code: CLO1594914060 Stock Available
-
Product Code: CLO302083353 Stock Available
-
Product Code: CLO704271926 Stock Available
-
Product Code: DURPC1500BKD747 Stock Available
-
Product Code: DURPC2400BKD413 Stock Available
-
Product Code: GJO211202709 Stock Available
-
Product Code: GJO222001113 Stock Available
-
Product Code: OEX851101175 Stock Available