‹ Prev
Next ›
Business Source Punched Laser Index Dividers
5 Blank Tab(s) - 5 Tab(s)/Set - 8.5" Divider Width x 11" Divider Length - Letter - 3 Hole Punched - White Paper Divider - White Tab(s) - 100% Recycled - Mylar Reinforcement, Reinforced, Punched - 1 Box
62 Stock Available
- Customize tab titles and create professional-looking dividers
- Labels virtually disappear when applied to tabs; laser printer compatible
- 3-hole punched; use in standard binders
- Includes instructions; White; 25 Sets/Box
Select Product Options
Total Number of Tabs: 5
Tabs per Set: 5
Product Details
General Information
| Manufacturer | Business Source |
| Manufacturer Part Number | 36685 |
| Brand Name | Business Source |
| Product Name | Punched Laser Index Dividers |
| Marketing Information | Customize tab titles and create professional dividers using these index dividers and laser printers. Standard software programs provide label layouts for quicker and easier formatting. The labels virtually disappear when applied to tabs on the side of dividers. Dividers are three-hole punched with Mylar reinforcement around the 9/32" holes for use in standard binders. Dividers include easy-to-follow instructions. |
| Packaged Quantity | 1 Box |
| Product Type | Index Divider |
Product Information
| Divider Width | 8.5" |
| Divider Length | 11" |
| Divider Color | White |
| Divider Material | Paper |
| Sheet Standard | Letter |
| Total Number of Tabs | 5 |
| Tab Style | Blank |
| Tabs per Set | 5 |
| Tab Color | White |
| Number of Holes Punched | 3 |
| Punched Hole Size | 0.28" |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Product Color | White |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Certifications & Standards |
FSC Certified |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 100% |
| Post-consumer-waste% | 30% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Malaysia |
Description
Business Source Punched Laser Index Dividers
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: AVE5309139 Stock Available
-
Product Code: BSN099538870 Stock Available
-
Product Code: HEWCF410A125 Stock Available
-
Product Code: MMM65412SSAN132 Stock Available
-
Product Code: OEX851101165 Stock Available
-
Product Code: OEX9885074 Stock Available
-
Product Code: STW9405017 Stock Available
-
Product Code: TOP80018 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: AVE1111337 Stock Available
-
Product Code: AVE11125927 Stock Available
-
Product Code: AVE111271787 Stock Available
-
Product Code: AVE11129718 Stock Available
-
Product Code: AVE11132494 Stock Available
-
Product Code: AVE1149256 Stock Available
-
Product Code: AVE1149337 Stock Available
-
Product Code: AVE1184496 Stock Available
-
Product Code: AVE8210559 Stock Available
Additional Documentation
Reviews
Also Consider
-
Product Code: AVE5309139 Stock Available
-
Product Code: BSN099538870 Stock Available
-
Product Code: HEWCF410A125 Stock Available
-
Product Code: MMM65412SSAN132 Stock Available
-
Product Code: OEX851101165 Stock Available
-
Product Code: OEX9885074 Stock Available
-
Product Code: STW9405017 Stock Available
-
Product Code: TOP80018 Stock Available