- Customize with standard software programs and laser printers
- Labels virtually disappear when applied to tabs on the side of dividers; 8-Tab
- 3-hole punched with 9/32" holes; fits standard binders
- 25 Sets/Box; White
<
>
Business Source Punched Laser Index Dividers
8 Blank Tab(s) - 8 Tab(s)/Set - 8.5" Divider Width x 11" Divider Length - Letter - 3 Hole Punched - White Paper Divider - White Tab(s) - 100% Recycled - Mylar Reinforcement, Reinforced, Punched - 1 Box
Product Code: BSN36687
Product Unit: BX1
77 Stock Available
Select Product Options:
Total Number of Tabs: 8
Tabs per Set: 8
Also Consider
-
Product Code: BSN3295328431 Stock Available
-
Product Code: BSN365911573 Stock Available
-
Product Code: GJO226001741 Stock Available
-
Product Code: GPC26301450 Stock Available
-
Product Code: ITA300043388 Stock Available
-
Product Code: ITA33321402 Stock Available
-
Product Code: ITA33322282 Stock Available
-
Product Code: ITA602331684 Stock Available
-
Product Code: OEX725014870 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Business Source |
| Manufacturer Part Number | 36687 |
| Brand Name | Business Source |
| Product Name | Punched Laser Index Dividers |
| Marketing Information | Customize tab titles and create professional dividers using these index dividers and laser printers. Standard software programs provide label layouts for quicker and easier formatting. The labels virtually disappear when applied to tabs on the side of dividers. Dividers are three-hole punched with Mylar reinforcement around the 9/32" holes for use in standard binders. Dividers include easy-to-follow instructions. |
| Packaged Quantity | 1 Box |
| Product Type | Index Divider |
Product Information
| Divider Width | 8.5" |
| Divider Length | 11" |
| Divider Color | White |
| Divider Material | Paper |
| Sheet Standard | Letter |
| Total Number of Tabs | 8 |
| Tab Style | Blank |
| Tabs per Set | 8 |
| Tab Color | White |
| Number of Holes Punched | 3 |
| Punched Hole Size | 0.28" |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Product Color | White |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Certifications & Standards |
FSC Certified |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 100% |
| Post-consumer-waste% | 30% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Malaysia |
Description
Also Consider
Alternative Products
-
Product Code: AVE1111361 Stock Available
-
Product Code: AVE11125847 Stock Available
-
Product Code: AVE111271616 Stock Available
-
Product Code: AVE11129646 Stock Available
-
Product Code: AVE11132567 Stock Available
-
Product Code: AVE1149236 Stock Available
-
Product Code: AVE1149342 Stock Available
-
Product Code: AVE11844103 Stock Available
-
Product Code: AVE8210530 Stock Available