- 12" x 15-1/2" size perfect for storing and mailing documents, catalogs, photos and other home and business mailings
- Heavyweight, 28 lb. brown Kraft paper ideal for everyday business use
- Fully gummed flaps for a secure seal that keeps contents contained
<
>
Quality Park 12 x 15-1/2 Catalog Envelopes
Catalog - #15 1/2 - 12" Width x 15 1/2" Length - 28 lb - Gummed - Kraft - Kraft - 100 / Box
Product Code: QUA41967
Product Unit: BX1
47 Stock Available
Also Consider
-
Product Code: AVE08887441 Stock Available
-
Product Code: AVE08888398 Stock Available
-
Product Code: BSN267402230 Stock Available
-
Product Code: BSN3655032342 Stock Available
-
Product Code: BSN65638978 Stock Available
-
Product Code: QUA4418281 Stock Available
-
Product Code: SAN30001BEAOut of Stock
Product Details
General Information
| Manufacturer | Quality Park Products |
| Manufacturer Part Number | 41967 |
| Manufacturer Website Address | http://www.qualitypark.com |
| Brand Name | Quality Park |
| Product Name | 12 x 15-1/2 Catalog Envelopes |
| Marketing Information | 12" x 15-1/2" catalog envelopes are made from heavyweight, 28 lb. brown Kraft stock and feature gummed flaps for home or office mailing, storing and organizing. They are a must for keeping projects, files and mailings manageable. Sturdy, 28 lb. stock is great for extensive handling and mailing. Contents are protected during use to give you assurance they arrive unharmed. 12" x 15-1/2" size accommodates standard-size or larger documents without folding. Fully gummed flap provides a secure, permanent seal. |
| Packaged Quantity | 100 / Box |
| Product Type | Envelope |
Product Information
| Mailer/Envelope Type | Catalog |
| Mailer/Envelope Classification | #15 1/2 |
| Mailer/Envelope Width | 12" |
| Mailer/Envelope Length | 15 1/2" |
| Basis Weight | 28 lb |
| Closure Type | Gummed |
| Closure Side | Open End |
| Seam | Reinforced |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Brown |
| Product Color | Kraft |
| Product Material | Kraft |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Description
Catalog - #15 1/2 - 12" Width x 15 1/2" Length - 28 lb - Gummed - Kraft - Kraft - 100 / Box