‹ Prev
Next ›
Smead SuperTab 1/3 Tab Cut Letter Recycled Top Tab File Folder
8 1/2" x 11" - 3/4" Expansion - Top Tab Location - Assorted Tab Position - 11 pt. - 1 Plys - Manila - 10% Recycled - 100 / Box
1150 Stock Available
- Find files fast with 90% larger labeling area
- Nearly double the labeling area of standard file folders
- Write larger or use more lines of description
- Fits vertical or lateral filing system
- Contains 10% recycled content, 10% post-consumer material
Select Product Options
Sheet Standard: Letter
Product Details
General Information
| Manufacturer | Smead Manufacturing Company |
| Manufacturer Part Number | 10301 |
| Manufacturer Website Address | http://www.smead.com |
| Brand Name | Smead |
| Product Line | SuperTab |
| Product Name | SuperTab File Folders |
| Marketing Information | SuperTab folders are designed with 90 percent larger label area than standard folders for improved labeling. Labels are easier to see using larger text or more lines of text. Economical single-ply tabs fit any vertical or lateral filing system. Folders feature 11 point stock, extra-wide 1/3-cut tabs in assorted positions and 7/8" high tabs. Folders are scored for 3/4" expansion. |
| Packaged Quantity | 100 / Box |
| Product Type | Top Tab File Folder |
Product Information
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Expansion Size | 3/4" |
| Tab Cut | 1/3 |
| Tab Size | 7/8" |
| Tab Position | Assorted |
| Tab Location | Top |
| Folder Thickness | 11 pt. |
| Number of Plys | 1 |
Physical Characteristics
| Color | Manila |
| Height | 9 1/2" |
| Width | 11 5/8" |
| Weight (Approximate) | 0.93 oz |
Miscellaneous
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 10% |
| Post-consumer-waste% | 10% |
| Assembly Required | No |
| Environmental Certification | Sustainable Forestry Initiative (SFI) |
| Country of Origin | United States |
Description
Smead SuperTab 1/3 Tab Cut Letter Recycled Top Tab File Folder
From the Manufacturer
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: EVEEN911039 Stock Available
-
Product Code: GMT6694310 Stock Available
-
Product Code: GMT7457143 Stock Available
-
Product Code: OEX851101245 Stock Available
-
Product Code: PIL310202087 Stock Available
-
Product Code: PIL312771399 Stock Available
-
Product Code: SAN30001BEAOut of Stock
-
Product Code: SMD7350062 Stock Available
-
Product Code: SWI44401301 Stock Available
Accessories
Alternative Products
Reviews
Also Consider
-
Product Code: EVEEN911039 Stock Available
-
Product Code: GMT6694310 Stock Available
-
Product Code: GMT7457143 Stock Available
-
Product Code: OEX851101245 Stock Available
-
Product Code: PIL310202087 Stock Available
-
Product Code: PIL312771399 Stock Available
-
Product Code: SAN30001BEAOut of Stock
-
Product Code: SMD7350062 Stock Available
-
Product Code: SWI44401301 Stock Available