‹ Prev
Next ›
Solo 7 oz Waxed Paper Cold Cups
Symphony - 7 fl oz - Beige - Paper - Milk Shake, Smoothie - 100/Pack - 20 / Carton
242 Stock Available
- Wax coating offers superior water-resistance to hold liquids longer
- Double-sided, poly material delivers reliable performance
- Superior moisture-resistant construction protects walls from weakening
- Use with Solo 7 oz. Poly Flat Lids with Straw Slot and ID Buttons (sold separately)
Select Product Options
Volume Capacity: 7 fl oz
Packaged Quantity: 20 / Carton
Product Details
General Information
| Manufacturer | Dart Container Corporation |
| Manufacturer Part Number | R7NJ8000 |
| Manufacturer Website Address | http://www.dartcontainer.com |
| Brand Name | Solo |
| Product Name | 7 oz Waxed Paper Cold Cups |
| Marketing Information | Paper cold cups feature a wet wax coating that is perfect for heavier applications such as milkshakes or smoothies. Plus, the wet wax coating offers superior rigidity as compared to a double-side poly cup. Cups are designed for Solo 7 oz. Polystyrene Flat Lids with Straw Slot and Identification Buttons (sold separately). |
| Packaged Quantity | 20 / Carton |
| Product Type | Cup |
Product Information
| Quantity Per Container | 100/Pack |
| Volume Capacity | 7 fl oz |
| Print Type | Symphony |
| Print Availability | Preprinted |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Beige |
| Product Color | Beige |
| Product Material | Paper |
| Height | 3.7" |
| Diameter | 2.8" |
Miscellaneous
| Certifications & Standards | ASTM standard D686 |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
| Environmental Certification | Sustainable Forestry Initiative (SFI) |
Description
Solo 7 oz Waxed Paper Cold Cups
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: BSN17213143 Stock Available
-
Product Code: DCC16FTLS69 Stock Available
-
Product Code: DXEDBP09W1897 Stock Available
-
Product Code: GJO5855469 Stock Available
-
Product Code: GJO58925105 Stock Available
-
Product Code: OEX851101165 Stock Available
-
Product Code: OXF57505160 Stock Available
-
Product Code: WAU22651321 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: DXE5338CDWROut of Stock
-
Product Code: GJO10316CT73 Stock Available
-
Product Code: GJO10317CT11 Stock Available
-
Product Code: GJO103181113 Stock Available
-
Product Code: GJO10318CT55 Stock Available
-
Product Code: RFPC20016330 Stock Available
-
Product Code: RFPC21637143 Stock Available
-
Product Code: RFPC21637CT34 Stock Available
-
Product Code: SCC16PX3 Stock Available
-
Product Code: SCC316SI0041CT1 Stock Available
Reviews
Also Consider
-
Product Code: BSN17213143 Stock Available
-
Product Code: DCC16FTLS69 Stock Available
-
Product Code: DXEDBP09W1897 Stock Available
-
Product Code: GJO5855469 Stock Available
-
Product Code: GJO58925105 Stock Available
-
Product Code: OEX851101165 Stock Available
-
Product Code: OXF57505160 Stock Available
-
Product Code: WAU22651321 Stock Available