‹ Prev
Next ›
Dart J Cup 10 oz Insulated Foam Cups
10 fl oz - White - Foam - Beverage - 25/Bag - 40 / Carton
439 Stock Available
- Helps maintain beverage temperature, quality and taste
- Reduced heat transfer - no need for double-cupping or sleeve
- Use for hot or cold beverages
- No seams to leak
Select Product Options
Volume Capacity: 10 fl oz
Packaged Quantity: 40 / Carton
Product Details
General Information
| Manufacturer | Dart Container Corporation |
| Manufacturer Part Number | 10J10CT |
| Manufacturer Website Address | http://www.dartcontainer.com |
| Brand Name | Dart |
| Product Line | J Cup |
| Product Name | J Cup 10 oz Insulated Foam Cups |
| Marketing Information | Maintain beverages at their optimal temperature longer with these insulated foam cups. Not only do foam cups keep beverages at their proper serving temperature on the inside, but they also keep hands comfortable on the outside with a strong, one-piece construction. Insulated foam delivers hot or cold drinks the way they were meant to be. Space-saving design allows easy stacking and features a distinctive pedestal. Compatible lids are not included. These 10 oz. cups can be used with Dart 10JL (white with vent), 10SL (translucent with straw slot), 10UL (white with sip-thru), 10FTL (white with Lift n' Lock) and 10EL (white for cappuccino). |
| Packaged Quantity | 40 / Carton |
| Product Type | Cup |
Product Information
| Quantity Per Container | 25/Bag |
| Volume Capacity | 10 fl oz |
| Application/Usage | Beverage |
| Features | Insulated |
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Material | Foam |
| Height | 3.9" |
| Diameter | 3.4" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Description
Dart J Cup 10 oz Insulated Foam Cups
Also Consider
-
Product Code: DXE2340PATHCT47 Stock Available
-
Product Code: ECOEPBHC10WAOut of Stock
-
Product Code: GJO11256BD777 Stock Available
-
Product Code: GJO11256CT193 Stock Available
-
Product Code: GJO190461329 Stock Available
-
Product Code: GJO19046BD264 Stock Available
-
Product Code: GJO19046CT65 Stock Available
-
Product Code: GJO58232521 Stock Available
-
Product Code: GJO58232CT26 Stock Available
Also Consider
-
Product Code: BSN3655054048 Stock Available
-
Product Code: KCC030764622 Stock Available
-
Product Code: KCC75147CTOut of Stock
-
Product Code: KEB21167223 Stock Available
-
Product Code: LLR8066867 Stock Available
-
Product Code: OEX851101165 Stock Available
-
Product Code: SNH200025523 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: GJO103181113 Stock Available
-
Product Code: GJO10318CT55 Stock Available
-
Product Code: GJO105014 Stock Available
-
Product Code: GJO19050CT18 Stock Available
-
Product Code: RFPC20016330 Stock Available
-
Product Code: RFPC21637143 Stock Available
-
Product Code: RFPC21637CT34 Stock Available
-
Product Code: SCC16PX3 Stock Available
-
Product Code: SCC316SI0041CT1 Stock Available
-
Product Code: SCC412WN2050243 Stock Available
Reviews
Also Consider
-
Product Code: BSN3655054048 Stock Available
-
Product Code: KCC030764622 Stock Available
-
Product Code: KCC75147CTOut of Stock
-
Product Code: KEB21167223 Stock Available
-
Product Code: LLR8066867 Stock Available
-
Product Code: OEX851101165 Stock Available
-
Product Code: SNH200025523 Stock Available