‹ Prev
Next ›
Genuine Joe 10 oz Disposable Hot Cups
10 fl oz - White - Polyurethane - Beverage, Hot Drink - 50 / Pack
1329 Stock Available
- Perfect for your coffee, tea, hot chocolate or other hot beverages; can also hold cold beverages
- Stack neatly for an easy fit in your breakroom or beverage center
- Disposable for easy cleanup
- Polyurethane-lined for durability and leak prevention
- Versatile, compatible lids and sleeves (sold separately) fit multiple sizes to save accessory space
Select Product Options
Volume Capacity: 10 fl oz
Packaged Quantity: 50 / Pack
Product Details
General Information
| Manufacturer | Genuine Joe |
| Manufacturer Part Number | 19046 |
| Manufacturer Website Address | http://www.genuinejoe.com |
| Brand Name | Genuine Joe |
| Product Name | 10 oz Disposable Hot Cups |
| Marketing Information | Hot cups are perfect for your beverage center or breakroom. Polyurethane-lined, single walls are designed to hold hot beverages and help prevent leaks. Use these cups for coffee, tea, hot chocolate and more. They are made of 100 percent virgin material. Smooth rolled rim enhances the cup's strength and ensures a secure lid fit. Simple white color will coordinate with most decor and beverage accessories. Versatile accessories for these cups fit multiple, Genuine Joe Hot Cup sizes for space-saving storage. Lids (11259) and sleeves (19049) can also be used on 12 oz. and 16 oz. cups. They are both sold separately. |
| Packaged Quantity | 50 / Pack |
| Product Type | Cup |
Product Information
| Volume Capacity | 10 fl oz |
| Application/Usage |
|
| Features | Disposable |
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Material | Polyurethane |
| Height | 3.7" |
| Diameter | 3.5" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Description
Genuine Joe 10 oz Disposable Hot Cups
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: DCC10J10CT439 Stock Available
-
Product Code: DXE2340PATHCT47 Stock Available
-
Product Code: ECOEPBHC10WAOut of Stock
-
Product Code: GJO11256BD777 Stock Available
-
Product Code: GJO11256CT193 Stock Available
-
Product Code: GJO19046BD264 Stock Available
-
Product Code: GJO19046CT65 Stock Available
-
Product Code: GJO58232521 Stock Available
-
Product Code: GJO58232CT26 Stock Available
Also Consider
-
Product Code: CFPCOFFMK1HB14 Stock Available
-
Product Code: DXECM168401 Stock Available
-
Product Code: DXEUX9WS2232 Stock Available
-
Product Code: MMM8101K546 Stock Available
-
Product Code: NES302123914 Stock Available
-
Product Code: OEX67772418 Stock Available
-
Product Code: OEX851101165 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: GJO103181113 Stock Available
-
Product Code: GJO10318CT55 Stock Available
-
Product Code: GJO105014 Stock Available
-
Product Code: GJO19050CT18 Stock Available
-
Product Code: RFPC20016330 Stock Available
-
Product Code: RFPC21637143 Stock Available
-
Product Code: RFPC21637CT34 Stock Available
-
Product Code: SCC16PX3 Stock Available
-
Product Code: SCC316SI0041CT1 Stock Available
-
Product Code: SCC412WN2050243 Stock Available
Reviews
Also Consider
-
Product Code: CFPCOFFMK1HB14 Stock Available
-
Product Code: DXECM168401 Stock Available
-
Product Code: DXEUX9WS2232 Stock Available
-
Product Code: MMM8101K546 Stock Available
-
Product Code: NES302123914 Stock Available
-
Product Code: OEX67772418 Stock Available
-
Product Code: OEX851101165 Stock Available