‹ Prev
Next ›
Genuine Joe 8 oz Disposable Hot Cups
8 fl oz - White - Polyurethane - Beverage, Hot Drink - 50 / Pack
17591 Stock Available
- Perfect for your coffee, tea, hot chocolate or other hot beverages; can also hold cold beverages
- Stack neatly for an easy fit in your breakroom or beverage center
- Disposable for easy cleanup
- Polyurethane-lined for durability and leak prevention
- Versatile, compatible lids and sleeves (sold separately) fit multiple sizes to save accessory space
Select Product Options
Volume Capacity: 8 fl oz
Packaged Quantity: 50 / Pack
Product Details
General Information
| Manufacturer | Genuine Joe |
| Manufacturer Part Number | 19045 |
| Manufacturer Website Address | http://www.genuinejoe.com |
| Brand Name | Genuine Joe |
| Product Name | 8 oz Disposable Hot Cups |
| Marketing Information | Hot cups are perfect for your beverage center or breakroom. Polyurethane-lined, single walls are designed to hold hot beverages and help prevent leaks. Use these cups for coffee, tea, hot chocolate and more. They are made of 100 percent virgin material. Smooth rolled rim enhances the cup's strength and ensures a secure lid fit. Simple white color will coordinate with most decor and beverage accessories. Lids (19052) are sold separately. |
| Packaged Quantity | 50 / Pack |
| Product Type | Cup |
Product Information
| Volume Capacity | 8 fl oz |
| Application/Usage |
|
| Features | Disposable |
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Material | Polyurethane |
| Height | 3.6" |
| Diameter | 3.2" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Description
Genuine Joe 8 oz Disposable Hot Cups
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: DXE2338PATH82 Stock Available
-
Product Code: DXE2338WS888 Stock Available
-
Product Code: DXE5338DXCT60 Stock Available
-
Product Code: ECOEPBHC8WA46 Stock Available
-
Product Code: GJO11255BD205 Stock Available
-
Product Code: GJO11255CT50 Stock Available
-
Product Code: GJO19045BD3517 Stock Available
-
Product Code: GJO19045CT878 Stock Available
Also Consider
Alternative Products
-
Product Code: GJO10317CT11 Stock Available
-
Product Code: GJO103181113 Stock Available
-
Product Code: GJO10318CT55 Stock Available
-
Product Code: GJO11256BD781 Stock Available
-
Product Code: GJO11257BD558 Stock Available
-
Product Code: RFPC20016342 Stock Available
-
Product Code: RFPC21637156 Stock Available
-
Product Code: RFPC21637CT37 Stock Available
-
Product Code: SCC16PX4 Stock Available
-
Product Code: SCC316SI0041CT1 Stock Available